Notice: Undefined index: dil in /home/gonenlst/public_html/pastorize_sut.php on line 6

Notice: Undefined index: secilendil in /home/gonenlst/public_html/pastorize_sut.php on line 8

Notice: Undefined index: kullanicisesion in /home/gonenlst/public_html/pastorize_sut.php on line 14
Pastorize Süt
Gönenli Süt ve Süt Ürünleri - Peynir,cheddar, dilimli peynir, tereyağı, kaşarpeyniri, uht krema, salep, puding, dondurma miksi, pst, süt tozu
İngilizce    Türkçe

Pratik Bilgiler

pastorize süt

Pastörize süt, TS 10182e uygun çiğ sütlerin, doğal ve biyolojik özelliklerine zarar vermeden patojen (hastalığa neden olan her türlü organizma ve maddeler) organizmanın tamamen, diğer organizmalarında büyük bir çoğunlukla yok edilmesini sağlayacak şekilde, özel tesis ve cihazlarla ısıtılıp soğutulmasıyla elde edilir.

  Değişik pastörizasyon uygulamaları olmakla birlikte, Türkiye’de genellikle 12-16 saniye süre ile 72-80C’lik ısı uygulaması yapılmaktadır. Tüketime  kadar 10 C’nin altında saklanmalıdır.

  Pastörize edilmiş sütlerin en önemli özelliği teknolojik işlemin hemen arkasından, taşınmada dahil olmak üzere soğuk zincir gereksiniminin varlığıdır. Satın alındığı yerde dahil olmak üzere evlerde de yine soğuk ortamlarda,  buzdolabında bulunma zorunluluğudur. Bu soğuk zincirin kırılmasının gerek mikrobiyolojik kaliteye gerekse de besin değerine zarar verebileceği bilinmeli ona göre tedbir alınmalıdır. Ayrıca bu sütler ‘günlük süt’ olarak kabul edilmekte yani üretimden sonra iki gün içerisinde tüketilmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Tasarım ve Programlama oxygen tasarım